Tursejlads og rejser
som livsstil

  Aktivitetskalender
  Markedsplads
 
  Forum
  Kontakt
 
  Forside
  Søgeportal
  Gæstebog
  Fotoalbum
  Her og Nu
  Islandsrejsen
  Spanien 2012
  Spanien 2013
  Spanien 2014
  Bustur til Harzen
  Rüdesheim/Rhinen
  Limfjorden
  Rügen
  Fra båd til båd
  Sjælland rundt
  Kieler Kanal/Ejder
  Slien
  Århusbugten
  Odense og Korsør
  Mariager Fjord
  I det Sydfynske Øhav
  Sommer 2008
 
  • Forside
  •  
  • Lyø
  •  
  • Lyø - side 2
  •  
  • Faaborg til Bagenkop
  •  
  • I Bagenkop
  •  
  • I Bagenkop - side 2
  •  
  • Æreskøbing
  •  
  • Æreskøbing - side 2
  •  
  • Over Søby til Slien
  •  
  • I Slesvig
  •  
  • I Slesvig - side 2
  •  
  • I Slesvig - side 3
  •  
  • Kappeln og Sieseby
  •  
  • Kappeln/Sieseby/Arnis
  •  
  • Sønderborg-Haderslev
  •  
  • Logbog i øvrigt
  •  
  • Logbog i øvrigt - side 2
  •  
  • Logbog i øvrigt - side 3
  •  
  • Logbog i øvrigt - side 4
  •  
  • Logbog i øvrigt - side 5
  •  
  • Eftertanker
  •   Sommer 2009
      Sommer 2010
      Sommer 2011
      Sommer 2012
      Test
     
    Login | Tilmeld Kappeln/Sieseby/Arnis  
      <- Forrige side Næste side ->

    Efter at have set på den lille anløbsbro nede ved vandet, går vi en sidste tur gennem den lille hyggelige by.

     
    På færgen Arnis-Sundsacker
     
    Turen tilbage går ad samme vej gennem skoven og nogle små byer og med "kig" over slien. Det er strengt i den modvind. Færgen til Arnis kommer som bestilt, og styrket med en Fischbrötchen cykler vi til Arnis Sømands-Kirke, kønt beliggende ned til Slien. Bygget blev den i det 17. århundrede i en tid, hvor mange borgere fra Kappeln flyttede til Arnis. Klokketårnet var af træ, men blev 1825 erstattet af et vesttårn, der er beklædt med træ, som vi ser den i dag. Indvendig fanger den hyggelige kirkes fire pragtfulde skibe under loftet fra det 18. og 19. århundrede opmærksomheden. Omkring kirken ligger kirkegården, hvor Arnis beboerne også i dag bliver begravet.
    Lidt længere hen ad stien er der ned til vandet en lille badestrand og en legeplads til børn.
     
    Arnis Kirke Arnis Kirke indv. Stærk strøm v. Arnis
     
    Vi trækker cyklerne igen gennem Arnis og cykler med stien langs Slien tilbage til Kappeln. Vinden har i mellemtiden nået kulingstyrke. Den har fri bane over en bar skråning på den anden side af Slien og slår ned på havnen her - hårdt og brutalt. Middelvind ved Kiel Fyr meldes til 15 msek.
    Vi undrer os ofte over, hvor meget strøm der kan stå i Slien - som her ved Arnis!
     
    Efter den lange cykeltur skal vi i bad. Jeg er så uheldig at tabe min mønt på gulvet, der efter at have rullet lystigt rundt forsvinder med en sidste skæppen under træristen, der er gjort godt og grundigt fast på gulvet. Så står jeg der og ser sikkert rigtig dum ud. Penge har jeg ikke med -. En meget venlig tysk dame, der lige er kommet ind, forbarmer sig og går ud til havnemesteren, forklarer mit problem og kommer tilbage med en ny mønt. Det var meget flink gjort, og så kan jeg få mit bad.
    Jeg snakker med havnemesteren bagefter og lover at komme med den euro, men han vinker af med et glimt i øjet. Vi griner lidt, mens jeg siger til ham, at der sikkert ligger en lille formue derinde, når sommeren er forbi.

    Da det er vores bryllupsdag, klæder vi os fin på og går ud at spise i ASC’s restaurant. Vi hygger os længe med Wienersnitsel, pommes og salat med øl og vin plus en stor valnøddeis til dessert og med udsigt over havnen og træer og buske, der bøjer sig i vinden, og ind imellem mindes vi episoder fra de mange år, der er gået.

    Dejlig dag og dejlig aften trods blæsten, der tvinger os til at holde godt fast i hinanden og i gelænderet, mens vi sniger os over broen og op på Kirmar.

    Havnepenge:      12,00
     
    Onsdag, den 30. juli 2008
    Overskyet med solstrejf om eftermiddagen, jævn vind fra Ø.
    Havnedag

    Øm i alle muskler traver vi lidt rundt i de forskellige havne og i byen, og jeg bliver klippet hos en frisør på torvet for "12,50 ^"!! På havnen løber vi på et hollandsk pensionist-sejlerpar, som vi har snakket en del med på vores tur gennem Limfjorden og senere på havnen i Haderslev for 10 år siden. Bortset fra at de også mærker, at de er blevet ældre, har de det godt og er stadigvæk meget aktiv. Et glædeligt og overraskende gensyn!

    Havnepenge:      12,00

     
     
     
      <- Forrige side Næste side ->
    Copyright © 2007 - 2023 Andrewscom