Tursejlads og rejser
som livsstil

  Aktivitetskalender
  Markedsplads
 
  Forum
  Kontakt
 
  Forside
  Søgeportal
  Gæstebog
  Fotoalbum
  Her og Nu
  Islandsrejsen
  Spanien 2012
  Spanien 2013
  Spanien 2014
  Bustur til Harzen
  Rüdesheim/Rhinen
  Limfjorden
  Rügen
  Fra båd til båd
  Sjælland rundt
  Kieler Kanal/Ejder
  Slien
  Århusbugten
  Odense og Korsør
  Mariager Fjord
  I det Sydfynske Øhav
  Sommer 2008
 
  • Forside
  •  
  • Lyø
  •  
  • Lyø - side 2
  •  
  • Faaborg til Bagenkop
  •  
  • I Bagenkop
  •  
  • I Bagenkop - side 2
  •  
  • Æreskøbing
  •  
  • Æreskøbing - side 2
  •  
  • Over Søby til Slien
  •  
  • I Slesvig
  •  
  • I Slesvig - side 2
  •  
  • I Slesvig - side 3
  •  
  • Kappeln og Sieseby
  •  
  • Kappeln/Sieseby/Arnis
  •  
  • Sønderborg-Haderslev
  •  
  • Logbog i øvrigt
  •  
  • Logbog i øvrigt - side 2
  •  
  • Logbog i øvrigt - side 3
  •  
  • Logbog i øvrigt - side 4
  •  
  • Logbog i øvrigt - side 5
  •  
  • Eftertanker
  •   Sommer 2009
      Sommer 2010
      Sommer 2011
      Sommer 2012
      Test
     
    Login | Tilmeld Lyø - side 2  
      <- Forrige side Næste side ->

    Efter denne dejlige naturoplevelse besøger vi kirken, der er opført lige efter reformationen på den gamle samlingsplads midt i byen. Her i kirken sidder mænd og kvinder under gudstjeneste stadig i hver sin side. Kirkegården betegnes som Danmarks smukkeste, hvor gravene typisk vender mod øst. Den er meget velholdt og på mange gravsteder er der plantet blomster, hvis farver lyser op i solen.

     
    Lyø Kirke Lyø Kirke indv.
     

    En mindesten i byen fra 1923 vidner om Kong Valdermar Sejr’s ophold på Lyø, hvor han yndede at gå på jagt. Her blev han også 1223 - altså 700 år før - sammen med sin søn taget til fange af Grev Henrik af Schwerin. Han var fanget i 3 år og måtte købe sig fri ved at afstå nogle nordtyske besiddelser.

    På en bænk hos øens købmand slår vi os ned til en forfriskning, hvor vi kommer i snak med nogle sejlere fra Augustenborg, der højt priser ø-boernes hjemmelavede marmelade, som vi absolut må prøve. Vi snakker om alle de gæs vi har set på cykelturen, og købmanden fortæller, at der er ca. 1000 grågæs på øen. Men Lyøs for tiden berømteste gås med navn Gustav har holdt til på havnen, var vandt til mennesker og været hele øens maskot i fem år. Gåsen blev skambidt en dag af et par gravhunde, der var kommet på øen med en sejler. Normalt ville sådan en ilde tilredt gås blive aflivet, men hele Lyø var på den anden ende. Så den blev indlagt på dyrehospital og behandlet efter alle kunstens regler med antibiotika og smertestillende medicin. Den blev genoptrænet og kom tilbage til øen, og Fyns aviser har holdt befolkningen orienteret om dens tilstand!!

    Da vi kommer tilbage til havnen, ligger den lige ved broen og tager gerne imod besøgende. Vi får at vide af havnefogden, at den godt kan gå rundt ganske normalt og at den ingen men har, men den trækker ofte det ene ben efter sig, og man kan ikke sige, hvorfor. Den svømmer i hvert fald lystig rundt i havnen. - Måske kan den også bare godt lide at være berømt og i midtpunkt, og at alle på havnen tager sig kærlig af den. - Hvem ved?

     
    Gåsen Gustav
     
    Blæsten frisker mere op. Vi havde så travlt, at vi ikke hørte vejrmeldingen for i morgen.
    Hygge om aftenen med jordbær fra købmanden. Vi er godt træt i aften og går tidligt til køjs.

    Havnepenge:    100,00 kr.

     
    Idylle ved havnen på Lyø
     
      <- Forrige side Næste side ->
    Copyright © 2007 - 2023 Andrewscom