Onsdag, den 13. juni 2001
Afg. Fra Haderslev kl. 11.00 præcis.
Vi sætter sejl kl. 12.20. Vind V/NV let til jævn. Solen kommer frem, men det er koldt. Vi holder en fart mellem 3,5 og 6,2 knob for sejl. Ved Brandsø overhaler vi en tysk sejlbåd og lader den langt efter os. Vi er lidt stille og følger hver for sig sine egne tanker og forventninger til sommeren. Med alle de forbedringer i båden skulle der ikke være noget i vejen for, at vi får en god tid. Nu hvor vi er undervejs, må og kan vi så tage vejret som det kommer og indordne os naturen - det lyder da meget positivt!!?? Kl. 15.10 tager vi sejl ned ved Fænosund, og sejler videre for motor.
Ank. Strib kl. 16.00
Vi får anvist en god plads i havnen. Under en tur gennem byen køber vi en Pizza som jeg serverer på Kirmar, mens Erwin skynder sig at lukke en flaske vin op. Jeg slipper for at lave mad. Vi er meget trætte efter al den travlhed de sidste dage og går tidligt til kojs. - Fin dag!
Havnepenge 70,00 kr.
Torsdag, den 14. juni 2001
Afg. Strib kl. 9.15. Kun svag vind fra S. Vi sejler plat læns, først med genua alene, senere også med motor. kl. 13.00 passerer vi Æbleø. Vi nyder afslappet turen og spiser frokost undervejs.
Ved Vesborg fyr på Samsø dannes en stor sort sky, der har en masse vind og kulde med sig. Vi må have mere tøj på, og så går det hurtigt mod Ballen for genua. Snart skinner solen igen og Samsø ligger foran os badet i lys.
Ank. Ballen kl. 17.00.
Alt i alt en fin tur. Nogle flinke tyskere tager imod os. Her er ikke mange gæster endnu, der er god plads, hvor der ellers om sommeren er alt overfyldt. Vi mindes sidste ophold i Ballen, hvor vi ventede i flere dage, at blæsten skulle lægge sig. Havnen var overfyldt, alle steder lå bådene tæt pakket sammen, og nogle af de store både skulle først drejes, inden de kunne sejle ud. Der lå en af Glücksborgs skolesejlskibe i havnen for anker, der havde en energisk kvindelig skibsfører. Også de kunne ikke bare sejle ud for motor i den hårde blæst og måtte sikres, for at komme rundt. Jeg tog dengang affære og gik resolut i jollen for at tage imod et tov og lægge det rundt om en pæl, sådan at de sikkert kunne dreje båden i den rigtige retning. Det var en dejlig fornemmelse at kunne hjælpe et skoleskib.
I Ballen ligger også en god badestrand lige ved siden af havnen. Desværre har vi ikke oplevet endnu at det var "badevejr", når vi gæstede havnen.
Efter aftensmaden går vi en tur gennem byen og ud til Kalkbrænnerihuset, hvor der tidligere blev brændt kalk. Afslapning og aftenhygge på Kirmar. Der er ret koldt endnu i skibet. Det er godt, at vi har installeret oliefyret.
Havnepenge kr. 90,00
Fredag, den 15. juni 2001
Afg. Ballen kl. 9.00. Omløbende svag vind.
En let diset sol sender lysstriber gennem det glitrende vand. Der hersker total stille og det føles meget uvirkelig sådan som vi næsten lydløs glider gennem vandet, inden vi møder et stort skib i T-renden. Efter at have skiftet sejl utallige gange fra den ene til den anden side, tager vi det nu ned igen og sejler for motor.
Ank. Sejerø kl. 12.00.
Sejerø havn ligger stille og fredelig hen. Der er ikke en sjæl at se nogen steder. Der ligger kun et par tyske både og nogle hjemmehørende. Her bliver der vidst nok holdt middagspause! Vi går lige lidt rundt i havnen, men her er ingen, så også vi gør klar til lidt frokost.
Vi har været på Sejerø før, men kun til en overnatning, hvor vi lige nåede en tur gennem byen. Nu, hvor vi har vores cykler, vil vi se lidt mere af øen.
Sejerø er en af småøerne, hvor der er et godt fungerende lokalsamfund. Øen er 11 km lang og 2 km bredt. Den virker faktisk større, når man sejler forbi. Der går to bakkerækker langs med øen, der blev dannet i istiden, da isen trak sig tilbage og efterlod dette morænelandskab. Nogle bakker er ret høj, og ind imellem gemmer der sig en af de små byer. Der er fem byer, den største er Sejerby, der har købmand, postkontor, skole og kirke.
Øen blev allerede beboet af bønder i Stenalderen for ca. 5000 år siden, og fra Bronzealderen stammer en del gravhøje samt en langdysse på sydspidsen af øen. Om øens tidligere beboere siger man, at de "førte et lystigt liv, at de var lovløs og fordrukken, og at præsterne fra 1700'tallene hadede deres ophold på øen, da de ikke følte at kunne udføre deres gerning i den rigtige ånd, og det førte også til håndgribeligheder". Den indremissionske ånd har præget øen indtil for få år siden. Først i 1967 fik kroen den første spiritusbevilling. Kirken er fra 1200 og rummer en del kalkmalerier fra 1500'tallet. Desværre var den lukket, og vi fik den ikke at se.
Vi cykler på vestsiden over Sejerø helt ud til fyrtårnet og tilbage igen gennem små byer og langs med de høje skrænter. På bakketoppen af Eskebjerg har to heste fundet det højeste punkt, hvor de står og kæler med hinanden, et sjældent og romantisk syn! Der er fin natur, og alt virker gammeldags og naturligt. Der går gæs og andre husdyr midt på vejen, som ikke engang flytter sig for trafikken, der skal køres pænt udenom.
Der er kommet fisker på havnen. Med deres trucks og bådmotorer har de vækket havnen til live, og vi kan købe fisk - en dejlig afveksling til middagsmaden.
Fin dag og fin aften.
Havnepenge kr. 100,00