Tursejlads og rejser
som livsstil

  Aktivitetskalender
  Markedsplads
 
  Forum
  Kontakt
 
  Forside
  Søgeportal
  Gæstebog
  Fotoalbum
  Her og Nu
  Islandsrejsen
  Spanien 2012
  Spanien 2013
  Spanien 2014
  Bustur til Harzen
  Rüdesheim/Rhinen
  Limfjorden
 
  • Forord
  •  
  • Juelsminde og Grenaa
  •  
  • Mod Aalborg
  •  
  • Logstør, Amtoft, Thisted
  •  
  • Doverodde og Jegindø
  •  
  • Venø og Struer
  •  
  • Glyngøre, Nykøbing M.
  •  
  • Fur og Hvalpsund
  •  
  • Skive, Hjarbæk, Hvalps
  •  
  • Rønbjerg, Livø, Aalborg
  •  
  • Øster Hurup, Grenaa
  •  
  • Hov, Haderslev
  •  
  • Eftertanker
  •  
  • Logbogen i øvrigt
  •  
  • Sejlplan1
  •  
  • Sejlplan2
  •  
  • Havnepenge
  •   Rügen
      Fra båd til båd
      Sjælland rundt
      Kieler Kanal/Ejder
      Slien
      Århusbugten
      Odense og Korsør
      Mariager Fjord
      I det Sydfynske Øhav
      Sommer 2008
      Sommer 2009
      Sommer 2010
      Sommer 2011
      Sommer 2012
      Test
     
    Login | Tilmeld Hov, Haderslev  
      <- Forrige side Næste side ->
    Søndag, den 2. august 1998
    Trods vejrmeldingen med vestenvind står vi op til vind fra SV. Men nu vil vi afsted. Kl. 7.50 står vi ud af havnen. Der er ikke så meget vind, men der står en stærk strøm. Vi sejler for motor, og det går trægt fremad. Mellem Hjelm og Thunø er søerne uberegnelige, og det giver en masse vandsprøjt.

    Ind imellem er vi ned på 3 - 3,5 knob fart. Derudover skal vi nu passe på færgerne igen. Vi møder 5 Kat-Link-færger, 2 almindelige færger over Ebeltoft Vig og Århus Bugt. Vort mål var fra starten Tunø, men havnen er overfyldt, og så sejler vi videre til Hov. Her står der ikke så stærk strøm mere, men også her møder vi 2 færger Hov/Samsø og 1 færge til Tunø. Færgerne skal selvfølgelig også passe på os, men jeg synes altid, de har retning lige imod os - og jeg kan altså ikke lide det!

    Havnen i Hov er fyldt op, mest af hjemmehørende både, så vi må finde en plads i lystbådehavnen, der virker meget trist og åben mod vest. Heldigvis dør vinden helt hen, og vi ligger da også godt med udsigt over vigen, hvor der ligger mange joller for svaj, men man må ikke være trængende, når man vil opsøge et WC! En af de hjemmehørende sejlere klager over Kommunens håndtering af havneområdet, hvor der ikke bliver taget meget hensyn til sejlernes ønsker om faste pladser, men at der bliver flyttet rundt med dem efter Kommunens forgodtbefindende. Ved vestenvind og -blæst er der ikke til at være i Lystbådehavnen, og heller ikke til at komme ud, men det har man så planer om at ændre.

    Vi sover nu godt efter en aftenstur ned til færgelejet og igennem byen.

    Mandag, den 3. august 1998
    Kl. 8.50 efter indkøb af brød og kød starter vi med Middelfart som mål. Vinden, hvad ellers vi har forventet os - er S - SV og frisker lidt op ind imellem. Vi har strømmen imod, så det går ikke så stærkt fremad. Men ellers er vejret godt, og af og til ser vi endda solen igennem skyerne. Panoramaet er der ikke noget i vejen med: Bag os forsvinder langsom Tunø og Samsø, vi ser Endelave til bagbord, Gyllenæs og hele Horsens Fjord-området med øen Hjarnø foran hen til Asnæs om styrbord, og i det fjerne rager Æbelø som en paddehat op over vandet. Jeg sætter mig godt til rette i mit hjørne af cockpittet, og den tanke kører gennem mit hoved, hvor meget jeg stadigvæk elsker at sejle....

    Da vi nærmer os Asnæs og kan se ind i bugten til Juelsminde, hører jeg vejrmeldingen for de næste 5 dage, der meldes hårdt vind til kuling fra S og SV, og jeg vil i hvert fald ikke blæse ind i Middelfart her på det sidste, nu vil jeg hjem!

    Vi bliver enige om at sejle helt til Haderslev og Erwin ringer til Sejlforeningen og melder vores ankomst. Men det bliver noget af en drøj tur. Der står meget strøm over Vejle Fjord, og det går kun langsomt foran. I Tragten får vi ved kl. 14.30 kaffe med wienerbrød fra Hov, og vi glæder os over at være kommet så langt. Det tager et par timer at komme igennem bæltet. Først bliver det dejlig roligt vand, men så kommer strøm og vind frygtelig tilbage.

    Søerne er stejle og korte og det rene kartoffelvand. Det sprøjter over Kirmars styrehus, og vi må hurtigt bringe hynder m.v. i sikkerhed og lukke lugen til agterkahytten.

    En hollandsk sejler med en lang og spids båd sejler roligt forbi os, en kop kaffe ved siden af sig. Båden er så lang, at den tager 2 søer ad gangen, mens vi basker ind i hver sø, ind imellem med sådan et plask, at jeg tror, jeg skal lette fra kistebænken. Vores tålmodighed kan efterhånden ligge på et lille sted. Endelig lader vi Brandsø efter os, og nu bliver søerne også lidt mere medgørlige, og langt om længe nærmer vi os Haderslev Fjord. Det er altid på ny en god oplevelse at sejle ind ad fjorden - ganske særligt, når man har været på tur i længere tid. Man fornemmer duften og atmosfæren, og man lægger straks mærke til fuglelivet, ænder og svaner. Der er i sommerens løb blevet flere af dem. - Dejlige Haderslev Fjord!! 

    Kl. 20.30 gør vi fast i Haderslev havn, meget træt. Hans og Marie er på havnen endnu, så Hans kører lige Erwin hjem, og mens Erwin henter bilen, begynder jeg at pakke det nødvendigste sammen.
     
     

    Hjemme igen gynger det hele under og omkring mig. Det gør det også for Erwin, så det er ikke bare indbildning. Bortset fra en ostemad og et stykke wienerbrød havde vi ikke rigtig spist noget, så jeg laver os lidt aftensmad med snitsler fra Hov, som vi spiser kl. 23.00. Efter en nats søvn i egen seng skal vi først orientere os, hvor vi er henne, og nu er det træerne i vores have, der bøjer sig i vinden.

     
     
     
     
      <- Forrige side Næste side ->
    Copyright © 2007 - 2023 Andrewscom